Skip to main content
Voice Recognition
X

Garner-Hayfield-Ventura

Community School District

Staff Directory



for Garner-Hayfield-Ventura Community Schools










Jami Ades
Ades, Jami
High School Special Education Teacher
Emberly Albertson
Albertson, Emberly
High School Science Teacher/HS Girls XC Coach
Joe Albertson
Albertson, Joe
3rd Grade Teacher
Dominic Armitage
Armitage, Dominic
7-8 Math Teacher / Assistant Girls Basketball Coach / Assistant Boys Soccer Coach
Jill Avery
Avery, Jill
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional
June Bahnsen
Bahnsen, June
High School Spanish Teacher
Payton Bamrick
Bamrick, Payton
Varsity Girls Soccer Co-Head Coach
Josh Banse
Banse, Josh
Varsity Boys Soccer Coach
Haley Barker
Barker, Haley
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional
Bob Baumgard
Baumgard, Bob
7-12 Agricultural Science Teacher
Heather Baumgard
Baumgard, Heather
Library Manager
Nate Benzing
Benzing, Nate
5-8 Instrumental Music Teacher
Megan Berns
Berns, Megan
Kindergarten Teacher
Jan Bier
Bier, Jan
High School Office Staff
Angie Bierle
Bierle, Angie
High School Counselor
Scott Britson
Britson, Scott
Assistant Boys Basketball Coach
Kristi Carew
Carew, Kristi
K-12 Teacher Librarian/HS Basketball Cheer Coach/ Competition Cheer Coach
Nick Chambers
Chambers, Nick
Food Services
Kristi Clark
Clark, Kristi
4 Yr. Preschool Teacher
Julie Cox
Cox, Julie
Food Services
Harold Curley
Curley, Harold
P8 School Custodian
Aimee Daub
Daub, Aimee
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional
Natalee Dippel
Dippel, Natalee
7-8 Science Teacher/HS Softball Coach/ JV Volleyball Coach
Megan Dodd
Dodd, Megan
Reading Interventionist Teacher
Racine Dodd
Dodd, Racine
1st Grade Teacher
Hillary Dodge
Dodge, Hillary
7th Grade English/Reading Teacher
Danielle Dykstra
Dykstra, Danielle
Reading Interventionist Teacher
Stephanie Eastman
Eastman, Stephanie
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional
Stacie Englin
Englin, Stacie
5-6 Math Teacher
Tony Englin
Englin, Tony
High School Industrial Technology Teacher
Jon Erdman
Erdman, Jon
Bus Driver
Leanne Ermer
Ermer, Leanne
Elementary School Counselor
Amy Ewert
Ewert, Amy
5th Grade ELA Teacher
Holly Fischer
Fischer, Holly
District Business Manager/Board Secretary
Sara Fischer
Fischer, Sara
6th Grade ELA Teacher
Mary Fisk
Fisk, Mary
Elementary At-Risk Teacher
Becca Formanek
Formanek, Becca
Pre-School Paraprofessional
Randy Formanek
Formanek, Randy
High School Custodian
Matt Frank
Frank, Matt
Varsity Girls Soccer Co-Head Coach
Scott Gaskill
Gaskill, Scott
Head Girls Track Coach
Jason Gayken
Gayken, Jason
Assistant HS Football Coach
Matt Graham
Graham, Matt
7-12 Business Education Teacher
Todd Greiman
Greiman, Todd
Varsity Girls Golf Coach
Connie Hackenmiller
Hackenmiller, Connie
Middle School Office Staff
Jenny Haes
Haes, Jenny
TK Paraprofessional
Kelly Hagensick
Hagensick, Kelly
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional
Sherri Halfpop
Halfpop, Sherri
Middle School Special Education Teacher
Randy Hall
Hall, Randy
7-12 AD/MS PE
Brandi Halsne
Halsne, Brandi
High School Social Studies Teacher
Katie Hansen
Hansen, Katie
Food Services
Paige Hansen
Hansen, Paige
High School Custodian
Jeff Hanson
Hanson, Jeff
P8 School Custodian
Kevin Hanson
Hanson, Kevin
Transportation Director
Kris Hanson
Hanson, Kris
Head of Buildings and Grounds - Garner
Mary Hanson
Hanson, Mary
High School Special Ed Paraprofessional
Neal Haugland
Haugland, Neal
P8 School Custodian
Beth Hawe
Hawe, Beth
High School Office Staff
Heath Heimer
Heimer, Heath
Bus Driver
Stacie Heitland
Heitland, Stacie
Middle School At-Risk Teacher
Tony Heitland
Heitland, Tony
4th Grade Teacher
Dena Hejlik
Hejlik, Dena
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional
Kalie Hejlik
Hejlik, Kalie
Elementary and Middle School Special Education Teacher
Rachel Hejna
Hejna, Rachel
Middle School Special Education Teacher
Carter Henken
Henken, Carter
7-8 SS Teacher/DC Sponsor/JH FB Coach/Asst Boys Track Coach/Asst. 7-12 AD
Ryan Hinders
Hinders, Ryan
Varsity Boys Cross Country Coach, Jr. High Assistant Boys Coach
Bonnie Hiscocks
Hiscocks, Bonnie
School Nurse
Heather Hook
Hook, Heather
P8 Library Assistant
Colton Ironside
Ironside, Colton
7-12 Vocal Teacher
Amber Jenniges
Jenniges, Amber
Elementary School Office Staff
Cory Jenniges
Jenniges, Cory
Varsity Wrestling Coach
Dennis Jones
Jones, Dennis
Bus Driver
John Jones
Jones, John
5-6 Social Studies/ MS Football Coach/ Head HS Basketball Coach
Kris Juenger
Juenger, Kris
Food Services
Chris Juhl
Juhl, Chris
Bus Driver
Kelli Just
Just, Kelli
5-6 Science Teacher
Brandon Kammrad
Kammrad, Brandon
High School Varsity Football Coach
Ken Kasper
Kasper, Ken
School Superintendent
Nicole Katter
Katter, Nicole
Kindergarten Teacher
Ken Kraus
Kraus, Ken
Varsity Baseball Coach
Amy Kuhlers
Kuhlers, Amy
5-6 Future Ready Skills Teacher
Jennifer Kumsher
Kumsher, Jennifer
K-12 TAG Teacher
Paula Laird
Laird, Paula
District Bookkeeper
Lizzie LaKose
LaKose, Lizzie
1st Grade Teacher
Jason Laube
Laube, Jason
Strength and Conditioning Coach
Falon Lenz
Lenz, Falon
Before/After School Program Director
Sarah Lewis
Lewis, Sarah
7-8 Girls Track Coach
Becky Lillebo
Lillebo, Becky
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional/JH Cheer Coach
Beth Lortz
Lortz, Beth
District Office Administrative Assistant
Matt Maurer
Maurer, Matt
Assistant JH Girls Track Coach
Elizabeth May
May, Elizabeth
High School English Language Arts Teacher/HS Speech Coach
Michael Meyering
Meyering, Michael
Elementary School Principal
Dani Milan
Milan, Dani
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional
Shawn Miller
Miller, Shawn
High School Principal
Jil Mitchell
Mitchell, Jil
Alternative Program Teacher, 9-12 Student Advocate
Stacy Mitchell
Mitchell, Stacy
Food Services
Dakota Monson
Monson, Dakota
High School Special Ed Paraprofessional
Seth Moore
Moore, Seth
HS Social Studies
Tyler Mueller-Lynde
Mueller-Lynde, Tyler
4th Grade Teacher
Kelley Nedved
Nedved, Kelley
Kindergarten Teacher
Randy Nedved
Nedved, Randy
Bus Driver
Kerry Neuberger
Neuberger, Kerry
High School English Language Arts Teacher
Stan Newton
Newton, Stan
5-8 School Counselor
Joe Obermann
Obermann, Joe
7-12 Art Teacher
Rebecca Obermann
Obermann, Rebecca
Elem/Middle School Special Education Teacher
Sara Olson
Olson, Sara
2nd Grade Teacher
Josh Omans
Omans, Josh
7-12 Industrial Technology Teacher/7th Gr. FB Coach
Lydia Paulson
Paulson, Lydia
1st Grade Teacher
Spencer Paulson
Paulson, Spencer
K-6 Vocal Music Teacher
Keri Peters
Peters, Keri
Elem/Middle School Paraprofessional
Andrew Piper
Piper, Andrew
High School Band Teacher
Nikki Renner
Renner, Nikki
Assistant District Technology Director/High School Yearbook Advisor/HS Asst Girls Track Coach
Blake Risius
Risius, Blake
K-6 PE Teacher/7th Gr. VB Coach/7-8 Boys Track Coach,/7 Gr. Girls BB Coach/7 Gr. Boys BB Coach
Ryan Ristau
Ristau, Ryan
High School Custodian
Mikayla Roth
Roth, Mikayla
HS Spec Ed Teacher/Varsity Volleyball Coach
Jim Schaumberg
Schaumberg, Jim
P8 School Custodian
Eddie Schmidt
Schmidt, Eddie
High School Custodian
Billie Jo Schmit
Schmit, Billie Jo
Bus Driver
Paul Schoneman
Schoneman, Paul
HS Boys Golf Coach/8 Gr. Boys and Girls Basketball Coach
Tanya Schoneman
Schoneman, Tanya
High School Spec Ed Paraprofessional
Elaine Schreiber
Schreiber, Elaine
Food Services
Vahn Schumacher
Schumacher, Vahn
Assistant HS Football Coach
Mindy Scott
Scott, Mindy
District Technology Director
Megan Sears
Sears, Megan
3rd Grade Teacher
Chris Sheppard
Sheppard, Chris
HS Asst. Wrestling Coach / MS Assistant Football Coach
Jeff Short
Short, Jeff
Bus Driver
Payton Skjeie
Skjeie, Payton
4th Grade Teacher/ HS Football Cheer Coach/ JH Cheer Coach/ Competition Cheer Coach
Tracy Smeby
Smeby, Tracy
2nd Grade Teacher
Annette Smidt
Smidt, Annette
K-6 Art Teacher
Molly Sperr
Sperr, Molly
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional
Debra Steenhard
Steenhard, Debra
Middle School Principal
Sarah Svare
Svare, Sarah
8th Grade ELA Teacher
Jayna Trenary
Trenary, Jayna
Food Service Director
Nic Tusha
Tusha, Nic
7-8 Future Ready Skills Teacher/HS Boys Head Track Coach/Asst FB Coach
Amanda Uhlenhopp
Uhlenhopp, Amanda
Middle and High School Special Education Teacher
Kelsey Units
Units, Kelsey
Elem/Middle School Special Ed Paraprofessional
Adam Urness
Urness, Adam
Varsity Girls Basketball Coach
Scott VanDusseldorp
VanDusseldorp, Scott
High School Science Teacher
Nicole Vansickel
Vansickel, Nicole
7-12 Family and Consumer Science Teacher
Dustin Ward
Ward, Dustin
High School Math Teacher
Renee Washburn
Washburn, Renee
Nurse Assistant
Wendy Watson
Watson, Wendy
P8 School Custodian/Food Services
Renee Weisenstein
Weisenstein, Renee
High School Math Teacher
Kelli Wilson
Wilson, Kelli
3rd Grade Teacher/ HS Wrestling Cheer Coach/ Competition Cheer Coach
Rayshel Witte
Witte, Rayshel
2nd Grade Teacher
Cory Yoder
Yoder, Cory
Assistant HS Baseball Coach
Ashley Young
Young, Ashley
Transitioning Kindergarten Teacher
Jake Young
Young, Jake
Varsity Boys Basketball Coach
© 2024. Garner-Hayfield-Ventura Community Schools. All Rights Reserved.